Daha iyi bir deneyim için lütfen tarayıcınızı CHROME, FIREFOX, OPERA veya Internet Explorer'a değiştirin.

Güvenlik önerilerimiz

Sanabana bir çok kişi tarafından indirilen ve bir çok ürün ilanı içeren bir uygulamadır. Sanabana kullanıcılarının büyük bölümü oldukça güvenilir kişilerden oluşur. İnternet üzerinden ilan verme ve alışveriş yapma uzun yıllardır Türkiye’de yaygın bir şekilde, güvenle kullanılmaktadır. Her alışverişte olduğu gibi internet üzerinden bir şeyler alıp satarken de dolandırıcı kişilere karşı gerekli önlemleri mutlaka almak gerekir.

Önceliğimiz, her zaman kullanıcılarımızın güvenliği ve memnuniyetidir. Eşyalarını sanabana.com’da alıp satarken, iyi bir alışveriş deneyimi yaşamanı isteriz. İlan vermeden önce aşağıdaki önerileri okumanı tavsiye ediyoruz:

 • Ücret ödeme ve ürünün takas sürecini tamamlamak için halka açık bir yer seçerek görüşmeyi yüz yüze gerçekleştirmeni öneriyoruz. Örneğin: Kafe, market, alışveriş merkezi vb. Yüz yüze işlem yapamayan veya reddeden, nakit ödeme yerine havale veya farklı ödeme yolları konusunda ısrar eden kullanıcılara çok dikkat et. Şahsen tanışmadığın birine asla ödeme gönderme ve bir şeyi görmeden asla satın alma.
 • Mobilya gibi daha büyük ürünler için, bazen alıcı veya satıcıyla ev ortamında görüşmen gerekebilir. Bu tarz durumlarda yanında mutlaka başka birilerinin de olmasını öneriyoruz.
 • Banka çeklerini kabul etme. Western Union, EFT ve havale gönderme.
 • Öneri veya istekte bulunan kullanıcılara dikkat ediniz. Örn: Ürünün fiyatının üstünde bir çek göndereceğini vaat eden bir kullanıcı gibi (bu bir çok sitede yaygın olarak tespit edilmiş dolandırıcılık örneğidir).
 • Sanabana.com’da bir çok cazip fırsat bulunmaktadır, ancak gerçek dışı fiyatlı, fotoğrafları katalogtan alınmış gibi duran veya kullanıcı tarafından çekilmediği belli olan ürünlere ve spam gibi gözüken açıklamalara sahip ürünlere dikkat ediniz. Bir ürün gerçek olamayacak kadar iyiyse, muhtemelen gerçek değildir.
 • Bir alışverişi tamamlamanın en iyi yolu ürün teslimini ve ödemeyi aynı zamanda gerçekleştirmektir. Örn:kapıda ödeme ile.
  Dolandırıcılıktan korunmak için havale veya kredi kartı yoluyla önceden ödeme yapmayı hiçbir zaman kabul etmemelisin.
 • Almak veya satmak için sakın şahsi finansal ve TC bilgilerini vermeyiniz.
 • Banka çeklerini ve havaleleri kabul etme. Bu yöntemler dolandırıcılığa son derece açıktır.
 • Kullanıcılarla sadece Sanabana.com üzerindeki sohbet sistemiyle iletişim kurmanı tavsiye ediyoruz.
 • Kullanıcının dürüstlüğü hakkında şüphen olursa, dolandırıcı veya spam içerik yayınlayan birisi olduğunu düşünüyorsan başka bir satıcı/alıcı bulmalısın. Sanabana.com’da binlerce başka kullanıcı var!
 • Her zaman satıcının profil sayfasını kontrol et. (aynı şey potansiyel alıcılar için de geçerli).
 • Ürünün durumu ile ilgili bilgi, fiyat ve ödeme yönteminin görüşme öncesinde kesin kararlaştırılmış olduğuna emin ol. Eğer kullanıcı, ürün hakkındaki basit soruları yanıtlamakta zorlanıyorsa, başka bir satıcı bul.
 • Ödemeyi gerçekleştirmeden önce ürünü incele ve her şeyinin, satıcının tanımı ile uyumlu olup olmadığını kontrol ediniz.
 • Bir ürünü satın almadan önce mutlaka denemeden geçir, özellikle elektronik, araba, Motosiklet ve bunun gibi ürünler.
  • Not: Araç satın alırken, aracın sicilini sorgula, herhangi bir kazası veya çalıntı durumu olup olmadığını mutlaka araştırın.
 • Sanabana.com’da platformu güvenli ve eğlenceli kılmayı hedefliyor. Ama aynı zamanda kullanıcılarımızdan uygunsuz içerik yayınlayan ve uygunsuz davranışta bulunan kişileri bize şikayet ederek bildirmelerini rica ediyoruz.
  Sanabana.com’da başka bir alıcı veya satıcının kullanıcıları rahatsız ettiğine veya dolandırdığına inanıyorsan, konuyu inceleyip kullanıcıyı engellemeye kadar gidebilecek gerekli işlemi yapabilmemiz için lütfen bu kullanıcıyı bize bildirin. Amacımız sanabana.com’da dolandırıcı ve spam içerik yayınlayan kişilerden uzak tutup %100 güvenli hale getirmektir. Eğer bir kullanıcı tarafından dolandırıldıysan veya şahsi güvenliğinle ilgili bir tehdit aldıysan, hemen yerel emniyet müdürlüğünle irtibata geçiniz.

Sanabana.com

Yukarı