Bilim adamları Çin’de yeni bir domuz gribi patojeni keşfettiler

30.06.2020
Bilim adamları Çin’de yeni bir domuz gribi patojeni keşfettiler. G4’ün çok bulaşıcı olduğu ve insanlara aktarılabileceği söyleniyor.

G4 (tam ad: G4 EA H1N1), 2009 yılında domuz gribi salgını tetikleyen H1N1 virüsünden türetilmiştir. ABD dergisi "PNAS" da yayınlanan çalışma için, çeşitli Çinli üniversitelerden araştırmacılar ve Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, 2011-2018 yılları arasında Çin’in on eyaletinde kesimhanelerde domuzlardan yaklaşık 30.000 swab aldı. 179 farklı domuz gribi virüsü izole edildi. Çoğu 2016’dan beri domuzlarda artan yeni bir türdendi.

Mevsimsel gripten korunma yok
Araştırmacılar daha sonra, diğerlerinin yanı sıra, insanlardakine benzer semptomları olduğu için grip çalışmalarında kullanılan yaban gelinciği üzerinde deneyler yaptılar. G4’ün çok bulaşıcı olduğu, insan hücrelerinde çoğaldığı ve gelinciklerde diğer virüslerden daha ciddi semptomlara neden olduğu gözlenmiştir.

Testler ayrıca insanların mevsimsel gripten kazandığı herhangi bir bağışıklığın G4’e karşı koruma sağlamadığını gösterdi. Bilim adamlarına göre, domuz çiftçilerinin yüzde 10,4’ü zaten enfekte olmuştu. Araştırmacılar, antikor testleriyle nüfusun yüzde 4.4’ünün de virüse maruz kaldığını tespit etti.

Bilim adamlarının temel kaygısı, virüsün kişiden kişiye bulaşabilmesidir. Araştırmacılar, patojenin insanlara uyum sağlaması ve böylece insanlarda bir pandemi riskini arttırmasından endişe ediyor. Çalışmaya dahil olmayan Washington Üniversitesi’nden biyolog Carl Bergstrom, yeni virüsün insanları enfekte edebilmesine rağmen, yeni bir pandemi riski yoktur. Twitter’da "Beş yıllık yoğun maruziyete rağmen G4’ün insanlarda dolaştığına dair hiçbir kanıt yok." Dedi.

Bir pandemi kaynağı olarak çiftlik hayvanları
Çalışma, "sürekli zoonotik patojenlerin tekrar ortaya çıkma riski altında olduğumuzu ve insanların vahşi yaşamdan daha fazla temasta bulunduğu hayvanların büyük bir pandemik virüs kaynağı olarak hizmet edebileceğini hatırlatmaktı." İngiltere’de Cambridge Üniversitesi Veteriner Fakültesi. Bir zoonotik enfeksiyon, bir hayvandan bir insana atlayan bir patojenden kaynaklanır.

Araştırma sonuçları hakkında sorulduğunda, Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian Salı günü Çin’in bu gelişmeyi yakından izlediğini ve virüsün yayılmasını önlemek için gerekli tüm önlemleri alacağını söyledi. Çalışma yazarları domuzlarla çalışan kişilerin düzenli muayenelerini talep ediyorlar.

Giriş
Kullanıcı adı
Şifre
Şifremi Unuttum Hatırlatmak
Istanbul